Güçlü İletişim İçin Olmazsa Olmazlar

Dinleme becerisi

İletişimde başarılı olan kişilerin ortak özelliği detayları iyi gözlemlemeleridir. Detayları da ancak dinleme beceriniz gelişmişse yakalayabilirsiniz. Unutmayın iletişim sadece konuşmak ibaret değildir. İyi bir dinleyici olmak, iyi iletişimci olma yolunda atılacak çok önemli bir adımdır.

Empati

Bazen konuşurken kırıcı olabilirsiniz. Sadece kendi istekleriniz, düşünceleriniz ve egolarınız devrede olabilir. Fakat iletişim hiçbir zaman tek tarafın arzuları doğrultusunda devam etmez. Kendinizi karşınızdaki kişinin konumuna oturttuğunuz ve onun penceresinden bakmaya başladığınız zaman, iletişimde daha etkili olmaya başladığınızı göreceksiniz.
Açık sözlülük

İletişimde bir diğer olmazsa olmaz ise kendini net bir şekilde ifade edebilmektir. Söylemek istediklerimizi söyleyemedikten sonra bunları içimizde biriktirmeye başlarız. Bir süre sonra bu birikimler bizi patlama noktasına getirir. Açık, net ve anlaşılır konuşmamın hiçbir zararı yok, aksine ne kadar açık sözlü olursak, kendimize olan güvenimiz o kadar artar.
Güçlü sorular

İşin içinden çıkmanızın zor olduğu ya da iletişimin tıkandığı noktalarda karşı tarafa soracağınız yerinde ve güçlü sorular, iletişim düğümünün bir anla çözümleye başlamasını sağlayabilir. Böylece her iki taraf açısından da belirsizlik olarak algılanan bazı konuların cevabı kendiliğinden gelmeye başlar.
Bilgi

İnsan bilmediği ya da cahil kaldığı konularda iletişimde zorlanır. Bu gibi durumlarda konuşmamak en akıllıca yöntemdir. Bilgimiz arttıkça konulara ve iletişime hakimiyetimizde artacağından iletişimde bilgi, elimizi oldukça güçlendiren bir kavramdır.

Kaynak: www.cvhunter.net

AOSB Kariyer

“Sanayicilerimize yeni ve faydalı hizmetler sunmak adına, inovatif çözümler ile doğru adımlar atarak AOSB Kariyer Projesi’ni hayata geçirdik. Bu projede, vizyonumuz olan ‘’Sanayicilerin kendilerini farklı hissedecekleri, yenilikçi bir OSB olmak’’ düşüncesinden ilham aldık. İş arayanların öz geçmişlerini oluşturup, kendilerine en uygun işi bulabilecekleri; işverenlerin ise iş gören ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilecekleri bu platformda, istihdamı ve sanayicilerimizin memnuniyetlerini artırmayı hedefliyoruz.”

İletişim

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Turgut Özal Bulvarı No 6 / Z-22 İŞKUR Hizmet Noktası

Ahmet KILIÇ
İş ve Meslek Danışmanı
İŞKUR Hizmet Noktası Sorumlusu
ahmet.kilic1@iskur.gov.tr