Farklı Bir Gözle Bakmanın Getirdiği Başarı

Nasıl olduğunu o da, anlamamıştı. Kendini, bir anda pis bir oyunun içinde bulmuş, ardından da kapı dışarı edilmişti. Oysaki ne güzel bir işi vardı. Çok severek yaptığı bir iş değildi, ama çabalıyordu iyi yapmak için ve karşılığında da pekâlâ geçimini sağlayacak bir kazanç sağlıyordu. Asıl şimdi ne yapacaktı?

O günün üstünden epey bir zaman geçmişti, fakat yeni bir iş, edinememişti. Yaptığı mülakatlar, olumsuzlukla sonuçlanmış, kimisi mülakata bile çağırmamıştı. Zavallı adamcağız, her geçen gün elindekini tüketiyor, artık tüketeceği son damlalara doğru gidiyor, bu durum ise, üzerinde çığ gibi gittikçe büyüyen bir stres oluşturuyordu. Bir gün, evinin yakınındaki dere kenarına gidip, düşünmeye başladı “Ben, ne yapacağım?” diye ve bir an, kafasını bir kaldırdı ki, evi… Evini, gördü. Ama hiç böyle görmemişti onu. Ne zamandır ilgilenmediği ve çok da beğenmediği, içinde idareten yaşadığı o döküntü ev, hiç bu kadar güzel gözükmemişti gözüne. Meğer ne harika bir evi varmış. Boyasının döküldüğü dış cephesi, o yemyeşil ağalardan görünmüyordu bile. Evin hemen girişindeki yola, çiçeklerden bir halı serilmişti adeta. Demek derenin oradan böyle gözüküyordu evi. Düşünüyordu da, hem şehrin göbeğine yakın olmak, hem de şehrin gürültüsünden ve yoruculuğundan bunca uzak, doğayla iç içe olmak, bir şanstı doğrusu. Neden daha önce bunu, farkına varmamıştı ki? Demek farklı bir açıdan bakması gerekiyormuş, bunun farkına varabilmesi için. Bu düşünce, farklı düşünceleri çağırmıştı zihninde.

Farklı açıdan bakmaya devam edecek olursa, mademki işsiz kalmıştı, o halde niye şu çok severek hobi amaçlı yaptığı oyun tasarımını, bir projeye dönüştürmüyordu ki? Hiç vakit kaybetmeden, o gün başlamıştı projesine ve aylar sonra, piyasanın en çok satılan kalabalık grup oyunlarından bir tanesinin tasarımcısı olmuştu. Sonra bir tanesinin daha… ve sonra bir tanesinin daha… Çocuk, yetişkin demeden, satın alınıyordu ürettiği oyunlar. Büyük bir hedef kitlesine ulaşmış, insanlar, eğlence dolu dakikalar yaşıyordu sayesinde. Adam, sonunda büyük bir şirketle anlaşmış ve hayatının geri kalanını, hem eğlenceli, hem de öğretici pek çok oyun üreterek geçirmişti. Küllerinden doğmuştu resmen.

Şimdi, düşünüyordu da, bunu yapabilmek için illa ki işsiz mi kalması gerekiyordu? Cevap, evet… Galiba, öyle olması gerekiyordu. İstediğimiz bazı şeylerin olabilmesi için hayat bizi, zorlar. İttirir, kaktırır. Ama daha da önemlisi, eğer farklı cepheden bakamasaydı adam, bugün başarılı bir oyun tasarımcısı değil, öyle böyle bir yerlerde çalışıp, geçimini bir şekilde sağlamaya çalışan, sıradan bir adam olacaktı…

Kaynak: www.cvhunter.net

AOSB Kariyer

“Sanayicilerimize yeni ve faydalı hizmetler sunmak adına, inovatif çözümler ile doğru adımlar atarak AOSB Kariyer Projesi’ni hayata geçirdik. Bu projede, vizyonumuz olan ‘’Sanayicilerin kendilerini farklı hissedecekleri, yenilikçi bir OSB olmak’’ düşüncesinden ilham aldık. İş arayanların öz geçmişlerini oluşturup, kendilerine en uygun işi bulabilecekleri; işverenlerin ise iş gören ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilecekleri bu platformda, istihdamı ve sanayicilerimizin memnuniyetlerini artırmayı hedefliyoruz.”

İletişim

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Turgut Özal Bulvarı No 6 / Z-22 İŞKUR Hizmet Noktası

Ahmet KILIÇ
İş ve Meslek Danışmanı
İŞKUR Hizmet Noktası Sorumlusu
ahmet.kilic1@iskur.gov.tr